info@kasimli.com
tel
  1. ANA SAYFA
  2. BLOG
  3. Betopan Çimentolu Yonga Levha Malzemesinin Tarihsel Gelişimi

Betopan Çimentolu Yonga Levha Malzemesinin Tarihsel Gelişimi

Günümüzde kullandığımız Çimentolu Yonga Levhanın ilk örneği 1930’lu yıllarda Hollanda’da ortaya çıkmıştır. Yerli halkın ayakkabı üretiminde kullandığı atık malzeme olan ahşap yongalarla çimentonun harmanlanması sonucu Mevrit adı verilen kalın levhalar meydana gelmiştir. 1940’lı yıllara gelindiğinde ise Dr. Gohl tarafından geliştirilmeye başlanmıştır.

1960 yıllarının ortasında ABD’de Mr.Elmandort ve Prof. Moslemi adlı iki uzman çimentolu yonga levhayı günümüzdeki görüntüsüne yakın bir şekilde geliştirerek teknolojisini İsviçreli Durisol firmasına sattılar. Daha sonra ise 1967 yılına Durisol firması Bison firmasıyla iş birliği yaparak ilk çimentolu yonga levha üretim tesisini kurdu. 1969 yılında Kütahya’da meydana gelen Gediz depreminden sonra Durisol firmasının yaptırdığı depreme dayanıklı çimentolu yonga levhalar ilk defa prefabrik köy okullarında kullanıldı. Bu levhalar başlangıçta tek katmanlı bir yapıya sahipti. Yapının bütününde tek tip büyük ebatlı yongalar kullanıldığından, yüzeyleri iri gözenekli bir dokudan oluşuyordu. Bundan dolayı Çimentolu Yonga Levhanın yüzey kalitesini daha üst bir seviyeye ulaştırmak için küçük yongalar yüzlere gelecek şekilde çok katmanlı olarak üretilmeye başlandı. Zamanla iki ana inşaat malzemesi birlikte kullanılarak, çok yönlü ve çok kullanışlı doğa dostu Çimentolu Yonga Levhayı üreten tesisler dünyanın dört bir tarafına hızla yayıldı.
Tepe Grubu tarafından Türkiye’nin ilk çimento yonga levhası olan markalı levhaları üreten fabrikanın temeli ise, 1983 yılında Ankara Beytepe’de atıldı. Üretime ilk başladığı zaman Bison firmasının kullandığı teknolojiyle iki katmanlı havalı serim sistemi ile üretim yapan bir tesis iken, 1999 yılının sonunda yapılan modernizasyon yatırımı ile yenilenerek kendi bünyesinde geliştirerek üç katmanlı mekanik serimli üretim sistemine geçip kapasitesini arttırdı. 2001 yılına gelindiğinde ise Arhavi’de kurulu bulunan diğer çimentolu yonga levha fabrikası satın alarak bünyesine kattı. Böylece Türkiye’de tek üretici, dünyada ise 50.000 m³/yıl kapasitesi ile sayılı üreticilerden biri haline geldi. 2008 yılında Arhavi’de bulunan makine hattının Ankara Bilkent’te bulunan tesislere taşınmasıyla üretim ve sevkiyat hacmi tek noktada toplandı ve yıllık üretim kapasitesi 67500 m³’e çıkartıldı.

Bizde Kasımlı Yapı Endüstrisi olarak dış cephede kullanımında gösterdiği olumlu sonuçlar, A1 sınıfı yangın dayanımı, hafif ve dayanıklı formülü, uzun ömürlü oluşu ve diğer malzemelere göre göstermiş olduğu kaliteden ötürü dış yapı malzemesi olarak betopan çimentolu yonga levha kullanımını destekliyor ve müşterilerimize tavsiye ediyoruz.